Ana sayfa Öne Çıkanlar Uygun Fiyatlı Telefonlara Zam!

Uygun Fiyatlı Telefonlara Zam!

87
uygun-fiyatli-telefonlara-zam

Uygun Fiyatlı Telefonlara Zam! Akıllı telefon fiyatları ülkemizde el yakmaya devam ediyor. Global satış fiyatlarının üzerine eklenen vergilerin ardından oldukça yüksek rakamlara ulaşan amiral gemilerine alternatif olan uygun fiyatlı cihazlara da zam geliyor. İthalat Genel Müdürlüğü’nün yaptığı düzenleme sonrasında 200 dolara kadar birim fiyata sahip akıllı telefonların ithalatında gözetim belgesi zorunluluğu getirdi. Durum böyle olunca orta seviye olarak adlandırılan fiyat performans ürünlerinde ciddi artışlar yaşanmaya başlandı.

Kullanıcıların bu durumdan şikayetçi olsalar da fiyatlarda ciddi artışlar gözlenmeye devam ediyor. Mayıs ayının ilk günlerindeki fiyat ile bugün itibariyle satış fiyatı arasında cihazdan cihaza farklılık göstermek ile birlikte ortalama 300 ile 500 TL arasında bir artış gözlenmekte. Orta segment ya da fiyat performans ürünü olarak adlandırılan bu akıllı telefonlar daha erişilebilir fiyatlarda olduğu için kullanıcıların ilk tercihleri arasında yer almakta. Ancak ortaya çıkan bu durum sonrasında kullanıcılar bir kez daha düşünecek gibi gözüküyor. Artışı daha iyi anlayabilmek için örneklemek gerekirse;

  • Samsung Galaxy M20 Eski Fiyat; 1299 TL, Yeni Fiyat; 1759 TL
  • Xiaomi Redmi Note 8 Pro Eski Fiyat; 2399 TL, Yeni Fiyat; 2999TL
  • Samsung Galaxy A71 2020 Eski Fiyat; 3149 TL, Yeni Fiyat; 3599 TL

Örnek olarak eski ve yeni fiyatlarını sunduğumuz orta seviye akıllı telefonlara baktığımızda ortalama 500 TL gibi bir artış olduğunu görebiliyoruz. Bu durumun önümüzdeki günlerde nasıl gelişim göstereceği ve bu fiyat artışının kalıcı olup olmayacağı merak edilen konular arasında yer alıyor.

Orta segment olarak adlandırılan cihazların fiyat artışı hakkında markalardan ise henüz resmi bir açıklama yapılmış değil. Konu ile ilgili önümüzdeki günlerde Uygun Fiyatlı Telefonlara Zam konusunda resmi açıklamaların yapılması bekleniyor.