Ana sayfa Öne Çıkanlar Samsung Mobil Cihazlara Güzel Grafikler Getirme Konusunda Kararlı

Samsung Mobil Cihazlara Güzel Grafikler Getirme Konusunda Kararlı

62
Samsung Mobil Cihazlara Güzel Grafikler Getirme Konusunda Kararlı

Samsung, mobilde ışın izleme teknolojisinin kullanımı konusunda kararlı.

Samsung, bu duruma rağmen gelişmiş grafik işleme tekniğini, Galaxy cihazlarındaki mobil oyunlar için de gerçeğe dönüştürmeye kararlı. Bu amaçla Samsung, mobil oyun ve grafik motoru geliştiricileri ile işbirliklerine açık durumda.

Yakın zamanda bu işleme teknolojisinin neler başarabileceğini gösterdikten sonra, şirketin MX Business’ın Sistem Platformu Ar-Ge Grubundan ışın izleme geliştiricileri Jungwoo Kim ve Joonyong Park, Samsung’un ışın izlemeyi mobil cihazlara taşımanın zorluklarını aşmak istemesiyle ilgili birkaç önemli ayrıntıyı paylaştı.

Kısacası, ışın izleme, sınırlamaları olan standart rasterleştirme tekniğinden daha gerçekçi ortamlar oluşturabilen farklı bir render tekniğidir. Rasterleştirme, gölgeler oluşturmak için bir gölge haritasına dayanır. Bu harita sahneden önce oluşturulur ve sanal nesnelere göre ayarlanır. Buna karşılık, ışın izleme oluşturma, ışık ışınlarının bir sahnedeki nesnelerle gerçek zamanlı olarak nasıl etkileşime girdiğini simüle eder.

Samsung Mobil Cihazlara Güzel Grafikler Getirme Konusunda Kararlı

Teknik ayrıntılar bir yana, ışın izleme, oyun geliştiricilerin daha gerçekçi gölgeler, ışık efektleri ve yansımalar oluşturmasına yardımcı oluyor.

Böylesine gelişmiş bir işleme tekniğine sahip son derece etkileşimli olan mobil oyunları, Galaxy akıllı telefon ve tabletlere getirmek zorlu bir iş. Samsung bir süredir bunu gerçekleştirmek için özenle çalışıyor.

Samsung Mobil Cihazlara Güzel Grafikler Getirme Konusunda Kararlı

Galaxy S23, mobil cihazlarda ışın izleme için büyük bir adım.

Joonyong Park yakın tarihli bir röportajda, Samsung’un iki yıldan beri mobil oyun motorlarında ışın izleme teknolojisi sunmaya hazırlandığını söyledi. Bunun bir ekip çalışması olduğunu belirtti.

Samsung, ışın izlemenin mobil cihazlara gelişine hazırlanmak için Unreal Engine’in geliştiricisi Epic Games ve çok sayıda oyun geliştiricisi de dahil olmak üzere çeşitli şirketlerle işbirliği yapıyor.

Bu render tekniği çok güçlü donanım gerektirdiğinden, amaç verimli render geliştirmek ve “aynı kalite seviyesini korurken işlem yoğunluğunu azaltarak” zorlukların üstesinden gelmekti. Başka bir deyişle, Samsung ve endüstri geliştiricileri ışın izleme teknolojisini mobil cihazlar için optimize etmek üzere çalışıyorlar.

Samsung Mobil Cihazlara Güzel Grafikler Getirme Konusunda Kararlı

Bu yaklaşım, Samsung ve Epic Games’in yıllar önce Galaxy S7’nin piyasaya sürülmesiyle Vulkan API’sini mobil cihazlara getirme çalışmalarına benziyor. Samsung, Android pazarı için bunun gerçeğe dönüşmesinde yardımcı olmuştu. Şimdi de bu teknoloji devi ve Epic Games, oyun geliştiricileri ve mobil oyuncular için ışın izlemeyi mümkün kılma yolundalar.

Samsung, Galaxy S23 serisinin bu yolculukta önemli bir basamak olduğunu söylüyor. Park, “Şu andan itibaren, grafik içeriği oluşturma ve tüketme sürecinin ışın izleme ile uyumlu bir şekilde değişmesini bekliyorum” dedi.

Işın izleme özellikli mobil oyunlar bu yıl mı geliyor?

Işın izleme kullanan mobil oyunlar henüz yayınlanmadı. Ancak geliştiriciler “Galaxy S23 serisinden başlayarak bu teknolojiyi yaygın olarak kullanmayı” planladıklarını söylüyor. Kesin bir çıkış tarihi olmasa da bu, ilk ışın izlemeli mobil oyunların bu yılın sonlarında piyasaya sürülebileceği anlamına gelebilir. Oyuncuların moiblde ışın izlemeli grafiklerin keyfini çıkarması için en azından bir Galaxy S23’e ihtiyaçları olacak gibi görünüyor.

Mobil oyunların geleceği sorulduğunda Park, “Yeni mobil GPU teknolojisine ilgi gösteren bir oyun şirketi varsa, memnuniyetle karşılanacaktır” diye ekledi. Samsung, “Işın İzleme teknolojisini daha fazla mobil oyuna uygulamak için çok çalışıyor.”