Ana sayfa Öne Çıkanlar İstanbulkart’ta QR Kod Dönemi Başlıyor!

İstanbulkart’ta QR Kod Dönemi Başlıyor!

468
İstanbulkart’ta QR Kod Dönemi Başlıyor!
İstanbulkart’ta QR Kod Dönemi Başlıyor! - MOBİL DELİSİ

İstanbulkart’ta QR Kod Dönemi Başlıyor! İstanbul’un toplu taşımadaki ulaşım yöntemi olan İstanbukart’lar önümüzdeki dönemde akıllı telefonlar üzerinden QR kod ile kullanılabilecek. Yeni uygulama ile birlikte toplu taşıma ödemeleri akıllı telefonlar aracılığıyla İstanbulkart olmadan da yapılabilecek. İstanbullular, kartları yanında olmasa bile akıllı telefonlarındaki karekod sistemi ile toplu taşımaları kullanabilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan BELBİM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş.’nin geliştirmiş olduğu sistem ile birlikte akıllı telefon aracılığı ile toplu taşımalara binişlerde ödeme gerçekleştirilebilecek. BELBİM Genel Müdürü Yücel Karadeniz yaptığı açıklamalarda, mobil uygulamanın Mart 2020’de pilot uygulama olarak testlerine başlanacağı belirtildi. Ayrıca pilot uygulama sürecince sadece metrobüslerde denenecek olan uygulamanın zamanla tüm ulaşım ağına entegre edileceği de belirtildi.

Akıllı telefon üzerinden plastik kart kullanımı olmaksızın QR kod aracılığı ile uygulanacak sistemin büyük bir kolaylık sağlaması bekleniyor. BELBİM tarafından uygulamanın mottosu ise “indir, yükle, okut, geç” olarak belirlenmiş.

Uygulama ile toplu taşıma araçlarında yer alan QR kodları okutarak ödeme işlemi uygulamadaki hesap üzerinden gerçekleştirilecek. Bu işlem esnasında kişinin İstanbulkart’ını yanında bulundurmasına gerek olmayacak. Uygulamanın BELBİM tarafından tasarlanmasındaki hedeflerden bir diğeri ise plastik atık oluşumunu ve çevresel etkileri azaltmak olarak belirtildi.

İstanbulkart’ta QR Kod Dönemi Başlıyor!

BELBİM Genel Müdürü Yücel Karadeniz açıklamalarında ayrıca İstanbulkart’ın sadece ulaşımda değil farklı alanlarda da kullanılabilir bir ödeme yöntemi olması konusunda çalışmalarını sürdürdüklerini belirtti. Ulaşım dışında ilk etapta İstanbulkart’ların müze girişlerinde de kullanılması üzerinde çalışmalarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

İlk etapta pilot proje olarak Mart 2020’de Metrobüs sistemlerine entegre edilmesi planlanan Karekod uygulamasının yıl içerisinde İstanbul Ulaşım Sisteminde yer alan tüm toplu taşımalara entegre edilmesi bekleniyor. Uygulama ile birlikte plastik atığın ve çevresel etkilerin azaltılmasını hedefleyen İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki BELBİM Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri A.Ş. uygulama ile birçok farklı alanda da ödeme yöntemi olma konusunda çalışmalarını sürdürüyor. Pilot projenin nasıl bir sonuç vereceği ve kullanıcıların geri dönüşleri Mart ayında entegrasyon sağlandıktan sonra zaman içerisinde belli olacak ve sonuçları göreceğiz.