Ana sayfa Öne Çıkanlar Instagram, iPad’de Olmama Sebeplerini Açıkladı

Instagram, iPad’de Olmama Sebeplerini Açıkladı

458
Instagram, iPad’de Olmama Sebeplerini Açıkladı
Instagram, iPad’de Olmama Sebeplerini Açıkladı - MOBİL DELİSİ

Instagram, iPad’de Olmama Sebeplerini Açıkladı Sosyal medyanın en popüler platformları arasında yer alan Instagram, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklama ile neden iPad’de uygulama geliştirmediklerini açıkladı. Instagram CEO’su yaptığı açıklamada bunun sebebini arz talep ilişkisi olarak gösterdi.

Mobil platformların birçoğunda yer alan Instagram, iPad için bazı problemler ile karşımıza çıkıyor. Henüz bu platform için özel bir uygulama bulunmazken mobil versiyonu iPad üzerinde hatalar ile birlikte kullanıcılar kullanıyor. Instagram CEO’su Adam Mosseri bu konu hakkında yaptığı açıklamasında arz talep ilişkisi göz önüne alındığında iPad’lere özel bir Instagram uygulamasının olmamasının normal olduğunu ve uzunca bir süre daha iPad’lere uyguşamanın gelmeyeceğini belirtti.

Şirketin maddi kaynaklarını verimli değerlendirmek istediklerini de belirten Mosseri; “Yapmamız gereken oldukça çok konu var ve hepsinin bir iPad uygulamasından daha karlı olduğunu düşünüyoruz” sözlerini açıklamasına ekleyerek sorulara net bir cevapta vermiş oldu. iPad için uygulama yapmak istediklerini ancak yapmaları gereken ve iPad uygulamasına nazaran daha karlı olan işlere öncelik vereceklerini yineledi.

Instagram, iPad’de Olmama Sebeplerini Açıkladı

Özellikle akıllı telefonlarda her an güncel kalma konusunda oldukça hassas olan Instagram’ın iPad için böyle bir strateji izlemesi ne kadar doğru bilinmez. Ancak şirketin karlılığı ön planda tutarak işlerini geliştirmesi ve ilerletmesi oldukça doğal. Anlık olarak iPad’lerde Instagram uygulamasını kullanmak mümkün. Ancak bu uygulama iPhone versiyonlarının iPad ekranlarına büyütülmüş hali olarak karşımızda. iPad’lere özel olarak optimizasyonun olmadığı gibi uygulamayı yatay olarak kullanmakta mümkün değil. Yaklaşık 10 yıldır bu eksiklik ile devam eden Instagram’ın ilerleyen dönemde özel bir uygulama geliştirip geliştirmeyeceği merak ediliyor.

Bir iPad uygulaması yapılıp yapılmayacağı konusunun Instagram’ın yol haritası içerisinde yakın zamanda olmayacağını söyleyebiliriz. Facebook gibi büyük bir şirketin bu konuda eksik kalmasının ilerleyen dönemlerde neler göstereceği de merak ediliyor. Ancak dönüp bakıldığında 10 yıldır gibi bir süredir bu desteği sunmayan Instagram’ın bundan sonra da bir girişimde bulunmayacağını söyleyebiliriz. Konu hakkında Apple cephesinden resmi bir açıklama gelmiş değil ancak ilerleyen dönemde konu ile ilgili açıklama yapılması bekleniyor.