Ana sayfa Öne Çıkanlar Instagram IGTV, YouTube’a Rakip Oluyor!

Instagram IGTV, YouTube’a Rakip Oluyor!

225
Instagram IGTV, YouTube’a Rakip Oluyor!
Instagram IGTV, YouTube’a Rakip Oluyor! - MOBİL DELİSİ

Instagram IGTV, YouTube’a Rakip Oluyor! Instagram’ın daha uzun videolar paylaşımı yapılabilen alanı olan IGTV, pazarını daha da büyütmek için YouTube ile rekabet edecek. Geçtiğimiz günlerde bu konuda kolları sıvayan Instagram, en iyi video içerik oluşturucuları ile iletişime geçmeye başladı. Bu görüşmelerde yayıncılar ile reklamlarına ortak olma isteğini sundu. Instagram sunduğu teklif sonrasında IGTV için YouTube da olduğu gibi tüm reklamlardan yüzde 55’lik pay vereceklerini belirtti.

Önümüzdeki haftalarda Instagram IGTV’de reklamları test etmeye başlayacak. Instagram tarafından yapılan açıklamada “Bu yayıncıların IGTV üzerinden kazanç sağlamalarına yardımcı olacak bir adımdır” şeklinde konuştu. Ayrıca yapılan açıklamada uygulamanın doğru olduğundan emin olmak için test ve geliştirmelerin devam ettiğini belirtti.

Dijital dünyada önemli yayıncılar Instagram IGTV’yi seçmeme sebepleri arasında gelir paylaşımının eksik olması geliyordu. Instagram’ın bu konuda yeni bir yapılanmaya gitmesi sonrasında nasıl bir talep olacak ilerleyen dönemde göreceğiz.

Facebook, büyüme dalgasına uyum sağlama konusunda Instagram’a güveniyor. Dünyanın en büyük çevrim içi video sitesi olan YouTube’un geçtiğimiz yıl reklam satışlarından elde ettiği 15 milyar dolar Instagram için hedef konumunda denilebilir. Hikayeler özelliği, 24 saat sonra kaybolan reklamlar gibi özellikler ile Instagram’da bu pazarda kendine pay yaratmak istiyor. 2018 Haziran ayında kullanıcılarına merhaba diyen IGTV, sallantılı dönemler yaşasa da geleceği olacak gibi gözüküyor. Gelir paylaşımı ile birlikte kullanıcıların IGTV’yi daha fazla kullanması ve popüler bir çevrim içi video platformuna dönüşmesi bekleniyor.

Instagram IGTV Payları Nasıl Olacak?

Yayıncıların tercihleri arasında yer almamasının en büyük nedenlerinden biri olan pay konusunda Instagram en büyük rakibiyle aynı stratejiyi izleyecek gibi gözüküyor. Öyle ki şu an itibariyle IGTV yayıncılarına verileceği bilenen rakam yüzde 55 olarak belirlendi. Yani bu platform üzerinden içerik üreten kişiler YouTube’da olduğu gibi reklam gelirlerinin yüzde 55’ine sahip olacak. Bu durum karşısında YouTube nasıl bir hamle yapacağı ise merak edilen konular arasında yer alıyor.

Test aşamalarının bahar aylarında başlaması planlanan reklam yayınlarının başarılı olması durumunda Yaz ayları itibariyle IGTV yayıncılar için kazanç sağlayabilecek bir platform haline gelecek.