Ana sayfa Öne Çıkanlar Glovo, Türkiye’deki operasyonlarını durdurma kararı aldı

Glovo, Türkiye’deki operasyonlarını durdurma kararı aldı

791
Glovo, Türkiye’deki operasyonlarını durdurma kararı aldı
Glovo, Türkiye’deki operasyonlarını durdurma kararı aldı

İspanyol şirket Glovo, Türkiye’nin de aralarında olduğu 4 ülkeden, pazar liderliği ve kısa dönemde kârlılık stratejisinden dolayı operasyonlarını durdurma kararı aldı. Şirket, Türkiye, Mısır, Uruguay ve Poro Riko’daki operasyonlarını durduracak.

Glovo, 2015 senesinde İspanya’nın bilinen şehirlerinden olan Barcelona’da kuruldu. Kullancılarına kurye aracılığıyla yemek ve gıda ihtiyaçlarını ulaştırmayı planlayan şirket, kısa sürede İspanya’dan hariç Fransa, İtalya, Portekiz, Peru, Şili ve Arjantin’de faaliyet göstermeye başladı.

2018 yılında başlayan macera 2020’de sona erdi

2018 yılı ile birlikte de startup, Türkiye’ye girme kararı aldı. %30 komisyon oranı ile çalışan Glovo, Türkiye pazarında özellikle Yemeksepeti’nin en büyük rakibi olmayı amaçlıyordu. Geçtiğimiz sene 150 milyon Euro’luk yatırım alan İspanyol şirket, pazar liderliği elde etmek istediği ve kısa dönemde kârlılığa erişebilmek için Türkiye’ninde aralarında bulunduğu 4 ülkedeki operasyonlarını durdurma kararı aldı.

Glovo kurucu ortağı Oscar Pierre, yaptığı açıklamada Glovo’nun 2021 itibariyle global ölçekte kârlılığa geçmesini hedefliyor. Bu sebepten dolayı Glovo’nun Orta Doğu ve ülkemizdeki rekabetten dolayı bu bölgede operasyonlarını sonlandırma kararı almış olabilir.

Geçtiğimiz sene açıkladığı verilerle Türkiye’de 500 bini aşkın kullancıya ulaştığını açıklayan Glovo, 2-3 hafta daha Türkiye ve diğer 3 ülkede operasyonlarına devam edecek. Bu sürenin sonunda Glovo ülkelerden tamamen çekilecek.

 Glovo, tüm çalışanlarına, kuryelerine ve iş ortaklarına teşekkür ederek Türkiye’den ayrılacağını açıkladı. Bu gelişmenin ardından Türkiye’deki rekabetin ne kadar acımasız olduğu bir kez daha görüldü. Özellikle Yemeksepeti’in liderliğinde olan yemek/yiyecek ulaştırma konusunda son yıllarda birçok rakip ortaya çıktı. Glovo’nun sektöründen ayrılmasıyla birlikte Yemeksepeti’nin en yakın rakibi, yemek siparişi almamasına rağmen Getir.

Getir’de Glovo gibi kullancılarına yiyecek ulaştırmasını sağlayan bir startup. Getir, geçtiğimiz haftalarda Silikon Vadisinden yaklaşık 40 milyon Dolar’lık yatırım alarak gözleri üstüne çekmeyi başarmıştı.

Glovo’nun Türkiye’den ayrılmasıyla birlikte boşalan yeri kimin dolduracağı şu anlık belirsiz, yeni bir startup mu yoksa bilinen şirketlerin mi dolduracağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: The King of Fighters Allstar Yeni Teması ile Güncelleniyor