Ana sayfa Öne Çıkanlar Değiştirilebilir Batarya Geri Geliyor!

Değiştirilebilir Batarya Geri Geliyor!

447
Değiştirilebilir Batarya Geri Geliyor!
Değiştirilebilir Batarya Geri Geliyor! - MOBİL DELİSİ

Değiştirilebilir Batarya Geri Geliyor! Akıllı telefonların piyasaya çıkmasıyla yavaş yavaş azalan ve günümüzde neredeyse hiçbir telefonda göremediğimiz değiştirilebilir bataryalar geri geliyor. Avrupa Birliği başkan yardımcısı Frans Timmermans yaptığı açıklamada daha kolay değiştirebilme özelliği olacak bataryalar için kanun teklifi yapmaya hazırlandıklarını belirtti. Bu teklifin Avrupa Birliği tarafından kabul edilmesi durumunda elektronik üreticiler için değiştirilebilir batarya zorunlu bir hal alacak.

Akıllı telefonların piyasaya çıkması ile birlikte git gide azalan bu özellik günümüzde neredeyse yok denecek kadar az. Değiştirilebilir bataryaya sahip olan mobil cihazlarda profesyonel desteğe ihtiyaç duymadan batarya değişimi yapmak mümkündü. Ancak günümüzdeki akıllı telefonlar ile bu işlemi uygulamak pekte mümkün gözükmüyor. Pil değişimleri günümüzde servislerce özel ekipmanlar kullanılarak yapılmakta.

Het Financieele Dagblad’ın yaptığı haberde Avrupa Birliğinin kanun teklifi ile birlikte bu sistemi zorunlu hale getirip kolaylaştırmak istediği belirtildi. Avrupa Birliğinin bu yasayı kabul etmesi halinde bir zorunluluk haline gelecek durum sonrası üreticiler mecburen değiştirilebilir pile sahip cihazlar üretmek durumunda kalacak. Sürdürülebilirliğin arttırılması göz önüne alınarak hazırlanan bu tasağın bir diğer amacı ise elektronik atık sayısını azaltmak.

Geçtiğimiz günlerde teklifin sızdırılan taslağı ile haber haline gelen bu konuyu Avrupa Komisyon Başkan yardımcısı olan Frans Timmermans’ın da desteklemesiyle iddia güçlenmiş oldu. Mart ayı ortasında sunulması planlanan taslağın kabul edilip edilmeyeceği konusunda net bir açıklama henüz yok. Geniş kapsamda geri dönüşümü, ham maddenin yeniden kullanılması konusunda çalışmalar gerçekleştirdiğini bildiğimiz Avrupa Birliğinin bu konuya da sıcak bakacağını söylemek yanlış olmaz.

Değiştirilebilir Batarya Sistemi Zorunlu Olacak mı?

Geçtiğimiz aylarda tüm akıllı cihazlarda standart bağlantı noktası olarak USB Type-C kullanımı için çalışmalar yapan Avrupa Birliğinin bu taslak karşısında nasıl bir tepki vereceği de merak ediliyor. Kolay bir şekilde değiştirilebilecek olan bataryaların ve standart bağlantı noktasının büyük oranda çevresel elektronik atığı azaltacağı tahmin ediliyor. Öte yandan bu durum yedek parça üretimi yapan tamir şirketleri için de iş yükünü hafifletme konusunda yardımcı olacağı düşünülüyor. Konu hakkında önümüzdeki dönemlerde resmi açıklamaların yapılması ve taslakların sonucunun belirtilmesi bekleniyor.