Ana sayfa Öne Çıkanlar PlayStation 5 Kontrolcüsü DualSense Tanıtıldı!

PlayStation 5 Kontrolcüsü DualSense Tanıtıldı!

123
PlayStation 5 Kontrolcüsü DualSense Tanıtıldı!
PlayStation 5 Kontrolcüsü DualSense Tanıtıldı! - MOBİL DELİSİ

PlayStation 5 Kontrolcüsü DualSense Tanıtıldı! PlayStation’ın merak ile beklenen yeni konsolu PlayStation 5’in kontrolcüsü resmi olarak görücü karşısına çıktı. PlayStation Blog tarafından yapılan paylaşım ile tanıtılan yeni kontrolcüye DualSense adı verildi.

Merak ile beklenen PlayStation 5 hakkında bilgiler resmi olarak yavaş yavaş aktarılmaya başladı. Blog sayfası üzerinden tanıtılan yeni kontrolcü DualSense görücüye çıktı ve geliştiricilere gönderilmeye başlandığı açıklandı. Kontrolcünün özelliklerinin kullanılması ve incelenmesi için geliştiricilere gönderildiği de belirtildi.

DualSense’in tanıtılan özellikleri arasında L2 ve R2 tuşlarının silah kullanımına göre farklılık göstereceği açıklandı. Bu tetik tuşlarının silah kullanımına göre farklı gerginliklerde olacağı ve silah tepkilerinin daha gerçekçi olacağı aktarılıyor. Ayrıca yeni kontrolcünün bir diğer yeniliği de Share tuşunun yerine dahil edilen “Create” tuşu oldu.

PlayStation 5 Kontrolcüsü DualSense Tanıtıldı! Kontrolcüde dahili olarak yer alan mikrofonda tanıtım ile açıklanan özellikler arasında yer alıyor. Bu özellik sayesinde herhangi bir mikrofon ve kulaklığa gerek kalmadan oyun içerisinde arkadaşlar ile iletişim kontrolcü üzerinden mümkün olacak. Renk konusunda henüz resmi bir açıklama yapılmış değil. Çift renk olarak karşımıza çıka DualSense farklı renk kombinasyonları ile sunulup sunulmayacağı bilinmiyor. Aydınlatma şeridi ise kontrolcünün üstünden yanlara alınmış.

Yapılan testler sonucunda genel tasarımı ile ilgili yapılan paylaşımda kontrolcünün farklı el büyüklüklerinde çeşitli oyunculara test ettirilmiş. Bu testler sonucunda ergonomik açıdan oldukça uygun tasarıma sahip olduğu belirtiliyor. Tasarımsal açıdan Xbox kontrolcüsünü andıran bir yapıya da sahip olan DualSense kullanıcılar tarafından nasıl tepki alacağı da merak ediliyor. Gerek geliştiricilerden gelen yorumlar gerekse kullanıcı yorumları ile Dual Sense’in bahsedildiği ergonomikliği verip veremeyeceğini göreceğiz.

İlerleyen günlerde Sony cephesinden yeni konsol PlayStation 5 ve yeni kontrolcü DualSense hakkında yeni açıklamalarında gelmesi bekleniyor.