Ana sayfa Öne Çıkanlar Stadia Yeniden App Store’da!

Stadia Yeniden App Store’da!

330
stadia-yeniden-app-storeda

Stadia Yeniden App Store’da! Stadia, Apple cihazların uygulama marketi App Store üzerinde yeniden indirilebilir hale geldi. Fan yapımı olan ücretsiz tarayıcı, Google’ın bulut oyun hizmeti olan Stadia oyununu iPhone ve iPad cihazlarında oynama imkanı sunuyor. Tarayıcı, ilk olarak Eylül ayında piyasaya sürülmüş ancak Ekim ayında App tarafından App Store’dan kaldırılmıştı. Apple uygulamayı geliştirici Zach Knox’a uygulamanın genel API’leri Apple tarafından öngörülemeyen bir şekilde kullanıldığını söyledi. Zach Knox’un bu soruna bulduğu çözümün ardından fan yapımı Stadia tarayıcısı Stadium 1.2 onaylandı.

stadia-yeniden-app-storeda-2

Geçtiğimiz aylarda Apple App Store yönergelerini Google Stadia Microsoft xCloud hizmetlerini iOS cihazlarda çalıştırmaya izin vereceği şekilde revize etmişti. Resmi olarak Stadia iOS cihazlar için mevcut değil. Resmi sürüm gelene kadar hayranlar tarafından geçici çözümler ise geliştirilmeye devam ediyor. Stadium’ da bu şekilde bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor. Chrome tarayıcısı sahtekarlığını başlatarak çalışan ve size Stadia’nın oyun kitaplığına erişim imkanı veren uygulama aynı zamanda Xbox oyun kontrolcüsü ve DualShocks ile de çalışıyor.

stadia-yeniden-app-storeda-3

Stadia Yeniden App Store’da! Ayrıca Stadium 1.2 artık Bluetooth denetleyicinizi desteklemeyebilir. Knox Apple’ın onayını almak için yapılması gereken değişikliklerin tarayıcıda bluetooth oyun kumandaları ile çalışma yeteneğini bozduğunu belirtti. Geliştirici “Bir kereden fazla çalışmasını sağladım, ancak kesinlikle her denediğimde çalışmadı”şeklinde bir açıklama yaptı. Kurulum işlemi için yalnızca Bluetooth ve oyun içi WiFi seçeneklerinin kullanılması ile sorunların düzeltileceği de ön görülüyor. Google Stadia resmi sürümünün ise 2021 yılı içerisinde iPad ve iPhone’larda resmi olarak oynanabilir olacağı iddialar arasında yer alıyor. Apple’ın gerek Microsoft xCloud gerekse Google Stadia için nasıl bir yol izleyeceğini hep birlikte göreceğiz. Stadia ve çok daha fazlası için Mobil Delisi sayfasını takipte kalın.