Ana sayfa Öne Çıkanlar Nintendo Mobil Oyunlarından Yüksek Oranda Gelir Elde Ediyor

Nintendo Mobil Oyunlarından Yüksek Oranda Gelir Elde Ediyor

451
nintendo-mobil-oyunlarindan-yuksek-oranda-kar-elde-ediyor

Nintendo, iOS ve Android platformlarında yayınladığı mobil oyunları sayesinde yüksek oranda kar elde ediyor. Araştırma şirketi SensorTower’ın elde ettiği verilere göre, şirket mobil oyunlar sayesinde elde ettiği gelir 1 milyar doları geçti. Bu başarıda en etkili olan oyun ise Fire Emblem Heroes oyunu oldu. Oyun tek başına Nintendo’ya 656 milyon dolar gelir elde ettirdi.

Nintendo’nun şu ana kadar yayınladığı toplamda 6 oyunu bulunuyor. Bu oyunlar arasında Fire Emblem Heroes, Super Mario Run, Dr. Mario, Dragalia Lost, Mario Kart Tour ve Animal Crossing Pocket Camp oyunları bulunuyor. Bu oyunların hepsi App Store ve Google Play üzerinden toplamda 452 milyon kez indirildi.

En yüksek pay olan 656 milyon dolarlık kısma sahip olan Fire Emblem Heroes oyununu, 131 milyon dolarlık gelirle Animal Crossing Pocket Camp ve 123 milyon dolarlık geliri ile Dragalia Lost takip ediyor. Mario oyunları ise çok fazla indirme oranına ulaşsa da gelir olarak diğer oyunların gerisinde kaldı.

Bu gelirlerin sağlandığı en büyük Nintendo pazarı ise Japonya ülkesi ve en çok geri dönüş hala Japonya’dan oluyor.

Nintendo şirketinin en yüksek gelir elde eden oyunu Fire Emblem Heroes!

Fire Emblem Heroes oyununda oyuncular farklı yeteneklere, istatistiklere ve eşyalara sahip yeni karakter edinebilmek için oyun içinde harcama yapabiliyorlar. Fortnite gibi oyunlarda yeni karakter eşyaları direkt alınabilirken Fire Emblem Heroes oyununda bu dağıtım rastgele yapılıyor. Oyuncular çok istedikleri bir karaktere ilk denemelerinde ulaşabilirken yüzlerce lira harcadıktan sonra da ulaşabiliyorlar.

Oyunun geliştiricisi olan Intelligent Systems, Fire Emblem Heroes’a düzenli olarak güncellemeler getirerek yeni ve güçlü karakterler ekliyorlar. Farklı etkinliklerle ön plana çıkan bazı oyun içi karakterler ise oyunun gelir oranını yükseltmeye devam ediyor.

Bunun Nintendo’nun mobil oyun alanındaki ilk oyun deneyimi olan Super Mario Run oyununda olduğundan farklı bir yaklaşım olduğunu söyleyebiliriz. Oyunculara sunulan bu Mario oyunu ise klasik olanına benzemiyordu. Beklenen indirme oranına ulaşamayan Super Mario Run oyunu Nintendo tarafından hayal kırıklığı olarak görülmüştü. Bunun ardından 2020 yılında da yine en çok gelir elde edecek oyunun Fire Emblem Heroes olabileceği düşünülüyor.