Ana sayfa Öne Çıkanlar Netflix Görüntü Kalitesinde Kısıtlamasına Gidiyor!

Netflix Görüntü Kalitesinde Kısıtlamasına Gidiyor!

435
Netflix, Veri Kısıtlamasına Gidiyor!
Netflix, Veri Kısıtlamasına Gidiyor! -MOBİL DELİSİ

Netflix, Görüntü Kalitesinde Kısıtlamasına Gidiyor! Global çapta etkisini her geçen gün arttırarak sürdüren koronavirüs salgınında internet kullanımının artışı sebebiyle önlemler alınmaya başlandı. Ülkemizde ve dünya genelinde evde kalınması çağrılarının üzerine internet kullanımında büyük bir artış gözlendi. Bu artış karşısında veri kullanımını azaltmak için Netflix yayın kalitesinde değişikliğe gitmeye hazırlanıyor ve içerikleri SD kalitede yayınlamaya hazırlanıyor.

İnternet kullanımının artması ile ilerleyen dönemde kritik veri kullanımı seviyesine ulaşmamak adına Avrupa Birliği ve bazı hizmetlerin yetkilileri toplantı yaptı. Bu görüşmede veri trafiğini düşürmek adına bazı hizmetlerde kısıtlamalara gidilmesi planlandı.

Bu görüşmelerden sonra Netflix CEO’su Reed Hastings video çözünürlüklerinin belirli bir süre SD kalitesinde olabileceğini belirtti. Bu uygulamanın Netflix’in yanı sıra YouTube, Twitch ve Prime Video gibi platformlarda da uygulanması bekleniyor. AB temsilcisi Thierry Breton görüşmelerin ardından koronavirüs salgının etkili olduğu bölgelerde internetin sorunsuz bir şekilde çalışmasının oldukça önemli olduğunu belirtirken gerekli olmadıkça HD içeriklerden kaçınılması gerektiğini belirtti.

Netflix, Görüntü Kalitesinde Kısıtlamasına Gidiyor! Yapılan görüşmelerin ardından Netflix’in yanı sıra YouTube’unda benzer bir karar alması bekleniyor. 30 gün boyunca platformlarda görüntü kalitesi ya da diğer bir deyiş ile bit hızında azalmaların gözlenmesi bekleniyor.

Evlerde kalınması gerektiği talimatlarının ardından veri trafiğinin artması pek çok alanda sıkıntıların oluşmasına da neden oldu. Özellikle evden çalışmalar ve eğitim konusunda e öğrenme faaliyetlerini tehlikeye sokacak bu duruma karşın önlem alınmasına karar verildi. İnternet trafiğinin önemli bir kaynağı olan veri akışının sınırlandırılması ile bu krizin önüne geçileceği tahmin ediliyor.

Küresel çapta büyük etki yaratan bu salgının ne kadar daha süreceği bilinmez ama her alanda ve özellikle teknoloji alanındaki etkisinin her geçen gün daha da arttığını söylemek yanlış olmaz. Her şeye rağmen yetkililerin talimatlarına uyalım ve mümkün olduğunca evden çıkmamaya dikkat edelim.